Domovní řád Společenství vlastníků domu Španielova 1270-1276

DOMOVNÍ ŘÁD

SPOLEČENSTVÍ  VLASTNÍKŮ DOMU ŠPANIELOVA 1270 – 1276

 

 

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání domu, bytů a nebytových prostor a společných částí domu, přičemž základní úprava vzájemných práv a povinností mezi společenstvím vlastníků a jeho členem je v této oblasti stanovena občanským zákoníkem a stanovami společenství vlastníků.

 

Domovním řádem jsou povinni se řídit uživatelé bytů i osoby žijící s nimi ve společné domácnosti, podnájemníci, případné návštěvy těchto osob a uživatelé nebytových prostor a jejich spolupracovníci, zaměstnanci a návštěvníci a ostatní osoby, které navštíví z jakéhokoliv důvodu dům. Pro všechny tyto osoby platí ustanovení domovního řádu přiměřeně jako pro samotné uživatele.

 

Čl. 2

Základní pojmy

  1. Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny a užívány k účelu bydlení. Jednotkou se rozumí byt jako prostorově oddělená část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. Bytem se v tomto smyslu rozumí také nebytový prostor.

2.      Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určený k jiným účelům než k bydlení.

3.      Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklepní kóje).

4.      Společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, rozvody tepla, teplé a studené vody až po hlavní uzávěry pro byt, kanalizace (vodorovná a stoupací vedení), plynu, elektřiny až po hlavní jistič pro byt, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům, konstrukční a izolační části lodžií, včetně zábradlí, vzduchotechnické rozvody větrání a odsávání (vyjma ventilátorů v bytových jednotkách), výtah, včetně strojovny a výtahové šachty, veškerá protipožární zabezpečení domu. Hlavní uzávěry vody, plynu, domovní elektrické rozvodny (pro strojovnu výtahu a pro osvětlení domu) a rozvodné skříně do jednotlivých bytů musí být řádně označeny. Manipulace s těmito zařízeními je povolena pouze oprávněným osobám.

5.      Vlastníkem jednotky se rozumí osoba nebo osoby, které jsou zapsány jako vlastníci u Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu, katastrální pracoviště Praha – město.

6.      Podnájemníkem se rozumí osoba nebo osoby, včetně právnických osob, které mají od jednoho vlastníka pronajatý byt či nebytový prostor, nikoliv však společný prostor domu.

7.      Nájemníkem se rozumí osoba či osoby, včetně právnických osob, které mají pronajatý nebytový nebo společný prostor domu nebo jeho část.

8.      Vlastník, podnájemník a nájemník jsou nazýváni dále jen „Uživatel“.

9.      Domovní řád musí být vyvěšen na místě, které je volně přístupné všem uživatelům budovy Společenství vlastníků domu Španielova 1270 – 1276.

 

 

 

 

Čl. 3

Práva a povinnosti z vlastnictví jednotky

  1. Práva a povinnosti z vlastnictví bytu (nebytových prostor) upravuje občanský zákoník. Vzhledem k tomu, že někteří členové společenství svoje vlastnictví pronajímají, je nadále používáno pro toho, kdo příslušnou část objektu využívá, označení uživatel. Společenství vlastníků se však vždy ve všech záležitostech bude obracet na svého člena, který je povinen seznámit další uživatele bytu (nebytových prostor) se všemi pravidly, včetně tohoto domovního řádu. Korespondence a oznámení společenství vlastníků budou dodávány do poštovní schránky v domě č.p.1276.

 

  1. Společenství vlastníků je povinno zajistit uživateli bytu (nebytových prostor) plný a nerušený výkon jeho práv spojených s užíváním bytu (nebytových prostor).

 

  1. Uživatel bytu (nebytových prostor) je povinen řádně užívat byt (nebytové prostory) a společné části domu k účelům, ke kterým jsou jednotlivé prostory určeny. Dále je povinen po předchozím oznámení společenství vlastníků umožnit přístup do bytu (nebytových prostor) za účelem zjištění technického stavu bytu (nebytového prostoru) a provedení odečtu, kontroly, příp. výměny měřidel tepla, teplé a studené vody. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku, nemožnost doručit zprávu uživateli) bude zajištěno zpřístupnění bytu (nebytových prostor) policií i bez souhlasu uživatele. O tomto zásahu vyrozumí společenství vlastníků neprodleně uživatele a pořídí o zásahu písemný protokol.

 

  1. V zájmu předcházení násilného otevření bytu (nebytových prostor) z důvodu havárie apod., doporučuje se v případě déletrvající nepřítomnosti uživatele oznámit společenství vlastníků místo pobytu nebo adresu a telefon osoby, zplnomocněné ke zpřístupnění bytu.

 

  1. Uživatelé jednotek jsou povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním uživatelům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z vlastnického vztahu nesmí bez právního důvodu zasahovat do práva a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

 

  1. Předepsané technické, bezpečnostní i protipožární prohlídky, zkoušky a revize budou organizovány správcem domu a budou hrazeny z fondu oprav společenství vlastníků.

 

  1. Každý vlastník má právo jednotku na své náklady zdokonalovat a zvyšovat její komfort. Tyto změny musí být v souladu se stavebním zákonem, statikou domu, s jeho konstrukcí a technickým řešením. Z těchto důvodů je vlastník povinen požádat společenství vlastníků o souhlas k úpravám v bytě, které se týkají společných rozvodů a provedení stavebních úprav ve smyslu obecně závazných předpisů. Bez souhlasu není možné práce zahájit. V případě provedení nepovolených úprav nebo úprav bez předchozího souhlasu společenství vlastníků, může statutární orgán společenství vlastníků vlastníka požádat, aby tyto úpravy byly uvedeny do původního stavu na náklady vlastníka jednotky a to ve stanovené lhůtě. Každý, kdo provádí jakékoliv úpravy, zodpovídá za škody vzniklé v jednotlivých bytech a na společných prostorech.

 

Čl. 4

Užívání společných částí (prostorů a zařízení) domu

  1. Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních uživatelů bytů (nebytových prostor) v domě. Vlastník je povinen nahradit škody, které na jiných bytech nebo společných částech nebo zařízení domu způsobil on, jeho nájemníci nebo jeho hosté. Náhradou škody se rozumí buď uvedení do původního stavu nebo peněžní náhrada.

 

  1. Uživatelé bytů (nebytových prostor) jsou povinni zejména:

-          umožnit přístup k uzávěrům, hydrantům a měřičům;

-          dodržovat zákaz výměny topných těles (radiátorů) v bytových jednotkách;

-          zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky snadno vznětlivé, hořlavé, výbušné či jinak nebezpečné a nebylo užíváno otevřeného ohně;

-          nepoužívat grily s otevřeným ohněm (např. plynové, na dřevěné uhlí atd.) na lodžiích;

-          dodržovat zákaz kouření ve společných prostorách a větrání bytů do vnitřních prostor domu;

-          neodkládat předměty nepatřící k vybavení domu (kočárky, kola, botníky, nábytek, odpad apod.) ve společných prostorách, stejně tak je zakázáno ve společných prostorách domu umisťovat jednostopá motorová vozidla, tato přepravovat výtahem či po schodišti nebo jinak zvyšovat riziko požárního nebezpečí;

-          zabezpečit, aby věci uložené v bytech, ve sklepních kójích nebyly zdrojem šíření hmyzu, hlodavců, zápachu, ohně. Výskyt hmyzu je uživatel bytu povinen neprodleně oznámit členu výboru k zajištění příslušného zásahu. V tomto případě jsou všichni obyvatelé bytů, kterých se případný desinfekční nebo deratizační zásah týká, umožnit přístup do svého bytu. V opačném případě půjdou náklady na marný zásah k jejich tíži. Pokud bude prokázán viník, který tuto situaci zavinil, půjdou veškeré náklady spojené s odstraněním k jeho tíži;

-          dodržovat pravidla bezpečnosti práce, zejména při manipulaci s elektrickými a plynovými spotřebiči a při odchodu z bytu se přesvědčit, zda jsou spotřebiče vody, elektrického proudu a plynu vypnuty.

 

  1. Užívání výtahu:

-          výtah smí ovládat pouze osoba starší 10 let, s ohledem na jeho vyznačenou nosnost a vyvěšená pravidla provozu, umístěna na dveřích a v kabině výtahu. Děti do 10 let věku nesmějí používat výtah samostatně, ale jen v doprovodu osoby starší 10 let. Výtah jsou oprávněni používat uživatelé bytů, kteří se na nákladech na výtah též podílí, tedy zpravidla obyvatelé druhého patra a výše. Při kompletní výměně a rekonstrukci výtahu se na nákladech podílí všichni obyvatelé domu.

 

  1. Užívání prádelen, sušáren a mandlu:

-          dozor nad těmito prostory svěří výbor společenství domu, zpravidla některému majiteli bytu, popř. jiné osobě. Prádelna a mandl se užívá podle pořadí stanoveného vzájemnou dohodou majitele bytu a osobou pověřenou dozorem nad prádelnou, mandlem. Po použití prádelny, mandlu ji každý majitel bytu řádně uklidí, vyčistí a odevzdá klíč osobě pověřené dozorem. Vyskytne-li se porucha na strojním nebo elektrickém zařízení, musí uživatel neprodleně upozornit na závadu osobu pověřenou dozorem. Úhrada za jejich užívání se platí podle příslušných předpisů. Pro užívání sušárenských prostorů platí obdobné zásady jako pro užívání prádelen.

 

  1. Užívání kočárkáren:

-          kočárkárny jsou určeny pouze k uskladnění dětských kočárků a jízdních kol.

 

čl. 5

Držení domácích zvířat

  1. Uživatel bytu nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata a jiní živočichové) podle platných zákonů a předpisů. Je současně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu a byly dodržovány hygienické předpisy a čistota v domě. Chov ostatních zvířat, která mohou ohrozit zdraví nebo život spoluobčanů (jedovatých hadů a jiných živočichů nějak nebezpečných) je chovatel povinen oznámit výboru společenství.

 

  1. V případě oprávněné stížnosti jiného uživatele na obtěžování hlukem, zápachem, agresivitou nebo jiným způsobem, výbor společenství předá záležitost k řešení příslušnému úřadu městské správy.

 

  1. Zvířata mohou být držena výhradně v bytě uživatele.

 

Čl. 6

Vyvěšování a vykládání věcí

  1. Květiny v oknech, na balkonech apod., musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala a nezmáčela zdi.

 

  1. Montáž a instalace venkovních rozhlasových a televizních antén a podobných zařízení  na vnější konstrukce (např. lodžie, okna, fasádu, střechu a anténní stožáry) je přísně zakázána. Satelitní vysílání, digitální příjem TV a příjem rozhlasového vysílání jsou zajištěny společnými rozvody.

 

  1. Sušení prádla na lodžiích je dovoleno jen takovým způsobem, aby to neobtěžovalo ostatní uživatele bytů.

 

  1. Vykládání koberců a podobných předmětů v oknech není dovoleno.

 

Čl. 7

Zajištění pořádku a čistoty v domě

  1. Uživatel bytu a osoby s ním společně bydlící jsou povinni udržovat v domě pořádek a čistotu. Společenství vlastníků je povinno zajistit provádění úklidových prací ve všech společných částech domu. Při mimořádných situacích, kdy uživatel bytu znečistí společné prostory (při malování, stěhování apod.) je povinen neprodleně po ukončení prací odstranit způsobené znečištění. V případě, že práce trvají více dnů i průběžně. Domovní odpad ukládat do odpadkových nádob a kontejnerů v souladu se zákonem. Každé porušení povinností stanovené pro fyzickou osobu vyhláškou o odpadech je přestupkem dle ustanovení § 46 odst. 2 zákona č.200/1990 Sb., o přestupcích. Pro ostatní odpad (staré pračky, lednice aj.) jsou určeny velkoobjemové kontejnery a sběrné dvory.

 

  1. Čištění věcí, např. klepáním a vytřepáváním, je možno provádět mimo dobu nočního klidu a jen na místech, kde dotyčná osoba neznečistí společné prostory nebo prostory ostatních obyvatel. Znečištěný prostor musí být uveden do původního stavu.

 

Čl. 8

Otevírání a zavírání domu

1.      Uživatelé jsou povinni:

- uzavírat domovní dveře;

- umožnit vstup pouze vlastním návštěvám, které bude uživatel bytu doprovázet již od vchodových dveří;

- neumožnit vstup neznámým osobám, které nemohou prokazatelně odůvodnit svou přítomnost v domě a osobám, které hlásí návštěvu nepřítomného uživatele bytu.

 

  1. Klíče od společných prostor a zařízení domu včetně těch prostor, kde je umístěn hlavní uzávěr plynu, vody apod., jsou podle rozhodnutí výboru společenství uloženy u správce domu a v kanceláři společenství vlastníků.

 

 

Čl. 9

Klid v domě

  1. Uživatelé jsou povinni užívat byt (nebytový prostor) v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní uživatele nadměrným hlukem.

 

  1. V době od 22:00 do 6:00 hod. jsou všichni uživatelé bytů (nebytových prostor) povinni dodržovat noční klid.

 

  1. V této době není dovoleno vykonávat jakoukoli činnost, která působí hluk či jinak ruší dobré sousedské soužití, např. hlučně se bavit, zpívat, tančit, hrát na hudební nástroje, používat hlučně audiovizuální techniku, bouchat dveřmi, stěhovat nábytek, používat vysavač, pračku či hlučné kuchyňské spotřebiče apod.

 

  1. Ve dnech pracovního klidu je zakázáno provádět hlučné stavební práce (bourání, vrtání, broušení apod.), a to v době od 20:00 do 8:00 hod.

 

Čl. 10

Postup při porušení domovního řádu

  1. Všichni uživatelé bytů by měli dohlížet na dodržování domovního řádu, a to v zájmu zamezení znehodnocování našeho společného majetku. Pokud dojde k porušení povinností stanovených domovním řádem, správce osobně nebo písemně upozorní na toto porušení osobu, která se závadného jednání dopustila a jedná-li se o nájemce jednotky, pak i vlastníka jednotky a vyzve tuto osobu (či osoby), případně i dotčeného vlastníka jednotky k odstranění závadného stavu.

 

  1. Pokud nebude závadný stav odstraněn v přiměřené lhůtě, převezme celou záležitost spolu se stručnou zprávou a případnými důkazy výbor SVJ, který rozhodne o dalším postupu. O obdržení zmíněné zprávy vyrozumí výbor SVJ dotčeného vlastníka jednotky a uloží mu povinnost, aby se v přiměřené lhůtě vyjádřil ke skutečnostem, které mu jsou kladeny za vinu. Povinnost vyrozumět dotčeného vlastníka a vyžádat si jeho vyjádření odpadá, pokud se tento postup jeví jako neúčelný (např. pro pasivitu při předchozím porušení řádu).

 

  1. Výbor následně v přiměřené lhůtě rozhodne, zda bude splnění povinnosti odstranit závadný stav vymáháno soudní, či jinou cestou. O tomto rozhodnutí vyrozumí správce a požádá-li o to dotčený vlastník, vyrozumí správce i jeho. Došlo-li k zvlášť závažnému porušení řádu, či byl-li porušením způsoben zvlášť závažný následek, svolá výbor za účelem rozhodnutí o dalším postupu shromáždění. Zvlášť závažným následkem se rozumí zejména vzniklá škoda značné výše, či stav nezanedbatelného ohrožení bezpečnosti, či zdraví uživatelů budovy (např. skladování nebezpečných hořlavin, výbušnin, či obdobných látek).

 

  1. Veškeré náklady vzniklé v důsledku porušení povinností stanovených tímto řádem je povinna nahradit osoba, která se dopustila závadného jednání. Jde-li o nájemce, členy jejich společné domácnosti či návštěvy, ručí za splnění povinnosti uhradit náklady vzniklé v souvislosti s porušením domovního řádu vlastník jednotky, v jehož jednotce uvedené osoby přebývají, popř. během návštěvy přebývaly. Totéž platí i pro povinnost náhrady škody vzniklé na společných částech budovy, či na ostatních jednotkách v budově a o úhradě nákladů vynaložených na svolání shromáždění dle předchozího odstavce.

 

Čl. 11

Závěrečná ustanovení

Domovní řád tvoří přílohu stanov společenství vlastníků.

 

Domovní řád ke stažení